fb

Program of the III Rivne International Film Festival “Dream City”

International program.

Full-length fiction film

«STRAY» 103′ Dustin Feneley New Zealand
«Wander About Me»76′ Ghazaleh Soltani Tehran
«The Boat» 73′ Petrus Cariry Brazil
«Dirt» 77′ Dylan Levine USA
«Apricot groves» 79′ Pouria Heidary Oureh, Armenia

Short fiction film

«Escape» 20 ‘ Jules Cruvelier, France
«THE CONDUCTOR» 22′ Xavier Guignard , USA
«Wishful Thinking» 10′ Dennis Nap, Netherlands
«AINHOA» 19′ Iván Sáinz-Pardo Spain
«Calamity» 20′ Maxime Feyer, Belgium
«Romance» 10′ Giorgi Tkemaladze, Georgia
«Raheel» 30′ Ayat Asadi Rahbar Іran
«Freezer» 16′ Dimitros Nakos Greece
«Repercussion» 4′ Negin Homayounpour, Iran
“Caronte” 15′ Luis Tinoco Pineda, Spain
«Jasmine throes» 25′ Alaa Al Sehnawi, Syrian Arab Republic
«Outpost» 17′ Justin Giddings, Ryan Welsh, USA
«We dream we fall» 28′ Håkan Julander, Sweden
«Jenna» 25’ Christian Monnier, France
«The Tolls» Liz Anderson, USA

Short documentary film

«Arrested (Again)» 4′ Dan Goldes USA
«Nunca Mas Hermanos» 24′ Eleonora Nascimben, Mexico
«Koda» 15′ Anna Korzh, Ukraine
“GIVING NATURE A VOICE” 22′ Andrew Tkach, Canada
«Holiday” 15′ Zhanna Maksymenko-Dovhych, Ukraine
«Kateryna» 19′ Svetlana Sokolenko
“Dönüş (Return)»21′ Cihangir Öztürk, Yasin Erda, Turkey
“Nobody dies here” 23′ Simon Panay, France

Short animation

“Mascarpone” 14′ Johannes Schubert Germany
«Genesis» 10′ Abtin Mozafari, Iran
«Saturn in Leo» 4′ Anna Šagadin, Хорватія
“Maze” 8′ Anna Ignatova Ukraine
“Prychynna” 21′ The Story of Love, Andrii Shcherbak
“Monk” 5′ Sachko Danylenko Ukraine- USA

Student film

«FIFO» 12′ Sacha Ferbus, Belgium
«Quartet» 14′ Alejandro Renedо, Spain
«The Word» 30′ Igor Vysnevskyi Ukraine
«Up and Arise» 21′ Raanan Berger, Israel
«Day passes, morning begins» 15′ Lina Erzen, Slovenia
“Father” 11′ Rustem Muratov, Ukraine

Music video

Talina 3′ Ty budesh poruch Talina, Ukraine
LUKA 5′ Don’t let me go Sergiy Pudich, Ukraine
«Plane» 1′ Balabai Mikhailo, Ukraine
Duma about Infantryman. 1908-2018 3′ Kostiantyn Kliatskin, Ukraine
ROAD GANG 5’Cassandre Émanuel, Canada
Eh girl 3′ Cassandre Émanuel, Canada
Heard By Eye s4′ “Dying Light” Alex Heider, USA
Corridor 4′ Cassandre Émanuel, Сanada
Una Locura (Madness) 4′ Daniel Prypchan, Australia
«Le chant du charretier» 4′ Antonella Barbera , Fabio Leone, Italy
Monk 5′ Sachko Danylenko Ukraine- USA
Silent Night 3′ Maryna Hryshay
You Drive My Four Wheel Coffin 5′ Roman Volosevych
Venahkrow 4’Volodymyr Bakum

 

National program

Full-length film

Myth 61′ Leonid Сantor Ivan Yasniy
Almost 10.000 voters 63′ Ulyana Osovska
2020 #deserted country 70′ Ielyzaveta Zavgorodnia
No obvious signs 64′ Alina Gorlova
Laugh or die 100′ Dmitry Tomashpolsky

Short fiction film

The Showtime 8′ Alexey Taranenko
Solatium 10′ Christina Tinkevich
Invisible 25′ Maxim Nakonechny
Maу 26′ Victor Priduvalov
I 16′ Ivan Timchenko
Mono 5′ Andrew Donchik
On own land 6′ Alexander Kiriyenko
Breath Holding 11′ Oleksii Sobolev
HUG MЕ 16′ Volodymyr Bakum
Crabgirl 18′ Sergiy Pudich
The nails16′ Ahmedi-Ernes Sarikhalil

 

Non-competition program

Full-length film

“Holodomor: Forgotten Genocide” 90′ Benedict Bane, France
“Sasha X .: The wings on Maidan” 93′ Emmanuel Graff, Switzerland-France
“The night before Christmas or Gogol’-Mogol’ on ours” 70′ Olena Liashuk

Short film

A ticket in the snow 9′ Volodymyr Adamcho, Ukraine
Crushed 16; Tamara Kozak, Ukraine
Magician from Dubno 3: Svitlana Zozulja, Ukraine
Where love is 1′ Serhiy Zinchuk, Ukraine
Invisible Lviv 10:’ Olexander and Dasha Balabai, Ukraine
Holodomor:Voices of Survivors (Ukrainian Famine/Genocide) 30′ Ariadna Ochrymovych, Canada
Don’t Enter A Bar With Bad Reviews 14′ Stanislav Puzdriak, Ukraine
Manа́. Begins of legend 4′ Sergii Dmytrenko, Ukraine
ASSASSINATION 1968 14’Harald Banach, Germany